Medycyna Ortomolekularna

Ortomolekularna medycyna żywieniowa

Opiera się na wynikach badań świadczących o tym, że mikroelementy -podawane w odpowiedniej ilości i koncentracji- zapewniają optymalną ochronę zdrowia i mogą chronić organizm przed chorobami.

Medycyna ortomolekularna to utrzymanie dobrego zdrowia i postępowanie w stanach chorobowych poprzez zmianę koncentracji substancji, które naturalnie występują w organizmie i które są odpowiedzialne za nasze zdrowie.“

Linus Carl Pauling

Dwukrotny zdobywca Nagrody Nobla

Prekursor Medycyny Ortomolekularnej

Ortomolekularna medycyna żywieniowa

Ø  Zastosowanie substancji, które całkowicie naturalnie występują w pożywieniu i naszym organizmie.

Ø   Zastosowanie jako dodatek do opieki medycznej.

Ø   Decydujące są tu:

§   odpowiednie dozowanie,

§   długoterminowe zastosowanie (codziennie i regularnie),

§   sensowna i zrównoważona kombinacja.

Dlaczego ortholife?

Ø  Produkt specjalnego przeznaczenia medycznego

Ø   Realizuje idee medycyny ortomolekularnej

Ø  Naturalność, połączenie, jakość składników

Ø  Skład preparatu

Ø  Formy podania

Ø  Brak alternatywy

Ø  Termin "ortomolekularny" został po raz pierwszy użyty przez prof. Linusa Paulinga- dwukrotnego laureata Nagrody Nobla. W roku 1968  w czasopiśmie „Science” prof. Pauling napisał, że „medycyna ortomolekularna skupia się na utrzymaniu dobrego stanu zdrowia oraz wspieraniu procesu leczenia chorób oraz stanów chorobowych poprzez zmianę stężenia substancji, które w sposób naturalny występują w organizmie człowieka i jednocześnie odpowiadają za szybki jego powrót do zdrowia".

Ø  Teoria stała się- jak na ówczesne czasy- dość kontrowersyjna, ponieważ doszukiwano się w niej znamion "alternatywnej procedury medycznej", która miałaby zastąpić założenia medycyny klasycznej. Obecnie, medycyna ortomolekularna stanowi doskonałe uzupełnienie leczenia tradycyjnego, a środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego stosowane są w postępowaniu dietetycznym, które bardzo często jest uwzględnione w ogólnym planie leczenia pacjenta.

Ø  Medycyna ortomolekularna kładzie szczególny nacisk na dostarczenie tylko tych składników (witamin, aminokwasów, aminocukrów etc.), które z uwagi na zaistniałe zapotrzebowanie- są wskazane albo wręcz niezbędne. Dzięki takiemu podejściu- potrzeby pacjentów cierpiących na różne schorzenia lub wymagających dodatkowej troski z uwagi na odmienny stan fizjologiczny, w którym się znajdują- rozpatrywane są trafnie i skutecznie.

Ø  Potrzeby osoby cierpiącej z powodu zwyrodnieniowej choroby stawów są odmienne niż tej, która zmaga się z przeziębieniem, dlatego zawartość poszczególnych produktów- środków spożywczych specjalnego przeznaczenia medycznego oraz suplementów diety nie jest taka sama.

Ø  Dobór składników oraz ich stężeń nie został oparty o zasadę „więcej oznacza lepiej”, ale o rzetelną wiedzę z zakresu żywienia i medycyny. Dzięki temu, otrzymujemy produkty, które w zrównoważonej dawce zawierają składniki dobrane w taki sposób, aby jak najlepiej zaspokajały zapotrzebowanie pacjenta na substancje odżywcze, które pojawiło się w konkretnej sytuacji (w konkretnym stanie). 

Ø  Do substancji prostych i złożonych, które pozostają w orbicie zainteresowań specjalistów z zakresu medycyny ortomolekularnej należą:

  - witaminy,

 - pierwiastki śladowe,

 - minerały,

 - niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe,

 - aminokwasy,

 - związki pochodzenia roślinnego,

 - pro- i prebiotyki.

Spośród wyżej wymienionych grup substancji istnieją związki, których organizm człowieka nie jest w stanie syntetyzować we własnym zakresie. Jeśli ponadto zostanie uwzględniony konkretny stan fizjologiczny ze zwiększonym zapotrzebowaniem na składniki odżywcze, zastosowanie terapii ortomolekularnej opartej na regularnym stosowaniu jednego z produktów linii Ortolife- może okazać się trafnym wyborem.